Sport

Czy rowery górskie są uniwersalne?

Mało kto zdaje sobie sprawy jak bardzo wielofunkcyjnym urządzeniem jest rower. Chociaż praktycznie każdy posiada swój rower, albo ma do niego dostęp, zazwyczaj jego używanie ogranicza się tylko do jedno rodzaju sytuacji. I tak niektóre osoby wykorzystują rower tylko do dłuższych wycieczek, inne do rekreacji w godzinach wolny, jeszcze inni natomiast rower wykorzystują do uprawnia sportu. Oczywiście rower może być także wykorzystywany do celów transportowych (duże inwestycje w drogi rowerowe w większych miastach bardzo temu sprzyjają). Jednak jeżeli ktoś chce łączyć te różne zastosowania roweru, powinien być przygotowany na konieczność posiadania roweru odpowiedniego do danej sytuacji. O ile rower kolarski będzie dobrze nadawał się do szybkiej jazdy, jako środek transportu będzie bardzo kiepskim rozwiązaniem. Podobnie rower miejski źle sprawdzi się na ziemistym, nierówno ukształtowanym podłożu. Dlatego też, jeżeli ktoś chce posiadać tylko jeden rower, powinien dołożyć wszelkich starań by był to rower jak najbardziej uniwersalny.

Chociaż na rynku istnieją rowery, które właśnie określane są jako uniwersalne, to z prawdziwą uniwersalnością nie mają wiele wspólnego. Prawda jest taka, że obecnie na rynku nie ma w stu procentach uniwersalnych rowerów. Poszczególne wykorzystanie tego urządzenia nie pozwala na skonstruowanie takiego modelu, który będzie nadawał się do każdego zastosowania. Rower uniwersalny więc, to taki, z którego można korzystać przy jak największej liczbie możliwości.

Dokładnie takimi rowerami są rowery górskie. Chociaż najczęściej kojarzą się one z dosyć kanciastymi rowerami o surowej budowie, to dzisiejsze rowery górskie prezentują się z goła inaczej. Przede wszystkim do lamusa przeszły wzory rowerów górskich, które są niewygodny. Rower górski może być tak samo wygodny jak rower miejski. Dodatkowymi jego zaletami są przede wszystkim te związane z jego konstrukcją. Dzięki sprawnemu systemowi amortyzatorów można spokojnie korzystać z takiego roweru na dosyć niepewnym gruncie. Nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystywać go jako środek transportu w mieście.

Czym powinien więc charakteryzować się dobry rower górski? Przede wszystkim powinien być jak najlżejszy i jak najwygodniejszy. To dostosuje go do jazdy w mieście. Wszelkie inne jego zalety biorą się ze specyficznej konstrukcji rowerów górskich i są przez nią zagwarantowane. Jeżeli ktoś chce rower, który będzie jednocześnie służył jako środek transportu i jako narzędzie do rekreacji, powinien wybrać rowery górskie.